top of page
Szerző képeJenei Szilvia

Menüterv december első hetére - de hova tűnt az év első 11 hónapja...?!

Frissítve: 2020. dec. 6.

Bár elvileg már hetek óta tudom, azért ma erősen meglepett, hogy jövő héten már december van. (A végén még olyan leszek, mint a köztiztasági vállalat, ahol minden évben meglepődnek, mikor leesik az első hó, s akkor kezdenek kapkodni.) És ma volt advent első vasárnapja, én pedig szokásomtól eltérően még sehány ajándékot nem vettem meg, fogalmam sincs, mikor s hogyan tudunk bárkivel is találkozni majd az ünnepek alatt (ha egyáltalán), meg úgy általában, fogalmam sincs semmiről.

Nade sebaj, majd lesz valahogy! Mindenesetre a jövő heti menüt sikerült megterveznem - és itt mindjárt ejtenék is pár szót a menütervekről úgy általában:


Alapvetés, hogy menüt tervezni márpedig kell! Hétköznap, mikor egyik konferenciahívásból esem a másikba, e-mail hegyek várják, hogy elolvassam s megválaszoljam őket, tele van a fejem mindennel, végtelenül ötlettelen tudok lenni, hogy mit is főzzek. Ezek kívül nem szeretek vásárolni (ráadásul itt nincs is kisbolt, ahova 3 perc alatt ki tudnék ugrani), és időm sincs örökké boltba járni, szóval jobb, ha tudom, mit fogok főzni, egyszerre megveszünk hozzá mindent, és kész, tovább nem kell rajta töprengeni.

A menük rendszerint szezonálisak, és általában az egyes napok egymásra épülnek: ha pl egyik nap rizs van köretnek, abból egyszerre dupla mennyiséget főzők, s két nap múlva rakottas lesz a maradékból. Ugyanígy a hüvelyesekkel: egyik nap leves, aztán beledobálom currybe, esetleg fasírt lesz belőle. A fasírtot is rendszerint kétszerre esszük: egyszer krumplival vagy valamilyen gabonakörettel, egyszer pedig főzelékhez feltétnek. Így nem kell minden nap nulláról főzni, és pont ugyanannyi idő alatt fő meg a dupla mennyiségű gabona vagy hüvelyes, mint a szimpla...

Minden nap van leves - legalábbis Pistának :-) - és második fogás is, de levest is gyakran főzök két napra, amit rendszerint 1-1 nap kihagyással eszünk meg, hogy ne legyen az az érzése az embernek, hogy "mámegin' ugyanaz az ebéd!"


És akkor jöjjön a jövő heti terv - szigorúan ceruzával, helyet hagyva az esetleges improvizációnak, mikor valamiből maradt mégis, avagy kapunk valamit, esetleg a délelőtt folyamán valamelyikünk rájön, hogy mégsincs kedve azt enni, ami ki van találva...



HÉTFŐ

frankfurti leves

risotto


KEDD

húsleves

soba brokkolival


SZERDA

zöldséges pakora, krumplipüré, zöldfűszeres joghurt


CSÜTÖRTÖK

zellerkrémleves

paradicsomos kelkáposzta főzelék, virsli


PÉNTEK

maradék zellerkrémleves

maradék pakora, citromos quinoa


SZOMBAT

cékla-vöröslencse leves

káposztás kocka


VASÁRNAP

zöldborsóleves

meggymártás, tofu, krumpli


A reggeli rendszerint valamilyen kása, vagy (házi növényi) joghurt granolával, gyümölcsökkel. Hétvégén, vagy ha több idő van, valamilyen 'villásreggeli' (csicseriomlett, tofurántotta, bundáskenyér). A reggelit is igyekszem előre megtervezni - ahhoz, hogy reggel ilyesmikkel foglalkozzak, nagyon sok kávét kéne előtte innom... :-)

Vacsorára pedig kenyeret szoktunk enni kencékkel, zöldségekkel, néha 'kamuhusival' (Pista elnevezése a növényi felvágottakra). Időnként szoktam quiche-t sütni, esetleg tortillát megtölteni ezzel-azzal, de az is előfordul, bár nem túl gyakran, hogy az ebéd maradékát esszük.

Néha pedig nekifogok olyan projecteknek, mint a kölessajt, házi 'parizer' és társai, de azért ezt nem mondanám általánosnak... Cserébe mindig nagyon élvezem az ilyen 'műsoron kívüli' főzőcskézést.

コメント


bottom of page