Alapok - avagy mit hogyan, és különben is, miért...?
- Nyuszikaják
- 2020. júl. 3.
- 3 perc olvasás
Frissítve: 2020. nov. 28.
Egyszer volt, hol nem volt... áh, dehogy! Szóval hogy is lett ez az egész?
Úgy kezdődött, hogy egy szürke novemberi napon kiderült, hogy - egy kiadós fertőzés utóhatásaként - nem tudom megemészteni a tejcukrot. Ezzel azért még viszonylag könnyű együttélni, bár mint kiderült, az élelmiszeripar mindenbe szeret egy kis tejport csempészni (hello húsvéti kötözött sonka, fagyasztott zöldségkeverék, paradicsomszósz!), de azért nagyjából elvoltunk. Erre az időre tehető, hogy beszereztem az első Vegital növényi tej készítő automatámat (aka 'nyuszikajagép'), mert a laktózmentes tejek rémületesen rossznak, a bolti növényi tejek meg még annál is drágábbnak bizonyultak.
Aztán következő ősszel kiderült (ilyenek ezek a szürke őszi napok), hogy P. meg jobban tenné, ha a húst és a tojást a minimumra csökkentené az étrendjében...
Miután mindenki csak azt mondta, hogy mit ne együnk, de azt senki, hogy mit igen, beirányoztunk egy dietetikus lányt, aki ellátott jótanácsokkal, tippekkel, és kiderült, hogy azért lehetséges (ha nem is biztos... :-)), hogy mégse fogunk éhen halni, és a kert füvét se legeléssel fogjuk kordában tartani.
Hát így.
Kis összefoglaló a mit-mivel-hogyan ügyében:
Nálunk úgy szokott kinézni az ebéd, hogy van valamilyen leves, rendszerint zöldségből (sima zöldségleves, vagy krémleves), aztán valamilyen zöldség körettel, vagy főzelék, és fasírt/szójavirsli/bundázott bármi, heti 1x tofu. ha tésztát (pestos, bolti/házi paradicsomszószos, lenti zöldséges) csinálok, ahhoz is szoktam zöldséget vagy salátát csinálni kvázi köretnek.
- zöldségek sütőben sütve: felkockáz, sütőpapíros tepsibe terít, só, bors, fűszerek, alufóliával lefed, megsüt (180 C légkeverés). működik az összes gyökérzöldséggel (répa, krumpli, cékla, zeller, édesburgonya, paszternák, fehérrépa), lehet közé hagymát, citromot, narancsot tenni, nagyobb darabokra vágva. villával szoktam szúrkálni, hogy hol tart a dolog, a többség kész van bő fél óra alatt.
- bundázott bármi: pici vízben félig megfőzöm, sűrű palacsintatésztába forgatom (lehet tejjel-tojással, vagy növényi tejjel, tojás nélkül is, teljes kiőrlésű liszttel, kukoricaliszttel, bármivel), a tésztába lehet mindenféle fűszereket tenni. sütőpapíros tepsire teszem, sütőben megsütöm (lásd fent). félidőben érdemes megforgatni, s ezt nem kell letakarni, hogy ropogós legyen.
- fasírtok: kell hozzá egy jó apírtógép. alaphelyzetben az adott zöldséget (cékla, répa, brokkoli, zeller, maradék sült édesburgonya, maradék krumplipüré, konzerv főtt bab, bármilyen konzerv hüvelyes leöblítve! vagy ezek tetszőleges kombinációja) az aprítóba dobálom hagymával, fokhagymával, fűszerekkel, vízbe áztatott, kinyomkodott kenyérrel. ha összetrutyizta, annyi prézlit vagy zabpelyhet teszek hozzá, hogy formázható legyen, sütőpapíros tepsiben, mint a bundázott dolgokat, megsütöm. ha gomba, akkor azt meg szoktam párolni előre teflonserpenyőben, különben nagyon eláztatja a fasírtot.
- párolt zöldségek: teáskanálnyi olívaolajon, teflonserpenyőben, fedő alatt: brokkoli, karfiol, leveles kel (citrommal), kelbimbó (narancssal), zöldbab (fehérborral), zöldborsó (mentával és petrezselyemmel). kicsit a végén hagyni szoktam őket lepirulni, illetve vészhelyzet esetén a lidl-s grill zöldségkeveréket érdemes venni, azok finomak
- köretek:
*barnarizs 3x vízben megfőzve,
*kukoricadara szintén 3xos folyadékban, fele (növényi) tejben, fele vízben, összenyomott fokhagymával
*sima rizs 2x vízben, vagy fele fehérbor-fele vízben (curry finom bele, meg egy marék mazsola), vagy pár kanál paradicsomszósszal kiegészítve... ha jázmin rizst veszel (bulkshop), akkor nem kell olajon pirítgatni előre, úgy is finom lesz.
*quinoa: át kell öblíteni teaszűrőben főzés előtt, különben keserű lehet. 2xes vízben főzöm, vagy fele paradicsomlé-fele vízben, esetleg frissen facsart citromlevet és reszelt citromhéjat teszek a vizéhez.
*köles: 2xes vízben főzöm, ugyanúgy, mint a sima rizst
mindegyiket fel lehet turbózni friss zöldfűszerekkel
- bármilyen maradék zöldséget összeturmixolsz kis növényi tejjel, teszel bele fokhagymát-hagymát, sörélesztő-pelyhet, fűszereket, bébipapi-sűrűségű cucc legyen belőle. kifőzött tésztához (teljes kiőrlésű jobb, mert annak van tartása, nem tottyad össze) kevered, beleteszed egy vékonyan kikent tepsibe, tetejét megszórod prézlivel, s addig sütöd, míg ropogós kérge sül (180 C légkeverés)
- curry: bármilyen zöldség + hüvelyes (utóbbi rendszerint vagy vöröslencse, vagy konzerv, mindkettőt le kell öblíteni) jó bele. teflonserpenyőben 1 tk olíván megpirítok egy kis hagymát, fokhagymát, aztán ráteszem a zöldséget, kicsit pirítgatom. fűszerezem curryvel vagy bármilyen indiai fűszerkeverékkel, felöntöm kis vízzel, félig megpárolom, ha elfőtte a levét, teszek hozzá kókusztejet (lidl/aldi konzervek között) és ha van kedvem, kis hámozott paradicsomot (szintén konzerv), vagy pár kanál paradicsomszószt, nyáron meg igazit, de mindenféle pirosítás nélkül is finom. összefőzöm, míg a zöldségek megpuhulnak, köretnek (barna) rizs, kuszkusz, quinoa... de kenyérrel tunkolva is finom, vagy a gyrososoknál kapható pitával.
- krémlevesek nálam ‘nyuszikajagépben’ (vegital baby növényi tejkészítő gép) készülnek: 3 adagra kb. 20-25 dkg zöldség, 2 ek. köles, fűszerek. ha lábosban, akkor liszttel sűrítek turmixolás előtt (a turmix úgyis szétdobálja a képződő galuskákat), s utána még forralok egyet rajta. dm-es rizstejszín finom bele, és az nem is vészesen drága.
jó főzőcsézést!
Comments