top of page
Szerző képeJenei Szilvia

Kütyük a konyhámban: a rizsfőző

Évekig azt gondoltam, hogy teljesen hülyeség a rizst külön masinában főzni: felteszem kétszeres vízben fazékban a tűzhelyre, fedő rá, kis láng, s ha elfőtte a vizét, kész is.

Aztán jött a barnarizs, meg a fekete (!), meg a száraz hüvelyesek, és kiderült, hogy dehogyis hülyeség, tök praktikus! Ugyanis ezek soká főnek, de a rizsfőzőben nyugodtan magára hagyhatom: szól, ha kész, és át is kapcsol melegen tartásra, ergo

nem lehet benne leégetni dolgokat, ráadásul nem is hűl ki a köret, mire a második fogáshoz érünk az ebédben.

Ugye mondtam, hogy klassz találmány? :-)



Az enyém egy Solis névre hallgató svájci cucc, ajándékba kaptam még 2018-ban, de meglátásom szerint mindegyik márka kb. ugyanazt tudja: van egy nagyobb edény, amiben a gabonákat, miegyebet főzi, és szoktak hozzá adni egy plusz pároló rácsot is. A kettő egyszerre is működik, tehát alul fő a rizs, a tetején párolódik a zöldség - tök jó! (Ha esetleg olyannal találkoztok, aminek nincs automatikus kikapcsoló funkciója, azt viszont kerüljétek el, mert úgy nem sok teteje van a dolognak: a lábos alatt én is el tudom zárni a gázt...)


És akkor a mit-hogyan:

Alapvetően mindent bögrével mérek, de ez persze bármekkora lehet, arra figyeljetek, hogy a gabona/hüvelyes + a víz beleférjen a rizsfőző táljába, s a maximum jelzést ne (nagyon) haladja meg.

A rizsfőző úgy működik, hogy mikor elfőtte a vizet, akkor kapcsol ki, szóval bő vízben főzésre korlátozottan alkalmas, jelesül olyankor nekem kell(ene) figyelnem, mikor készült el az, amit beletettem, ugyanúgy, mintha lábosban főznék. Ezért ezt a módszert nem szoktam alkalmazni, kivéve, mikor nem volt konyhám, s a szoba sarkában a földön, törökülésben ülve főztem, de ezt azért lehetőleg nem szeretném szokássá tenni…


·       Barnarizs:

1 bögre barnarizst leöblítek jó alaposan, beteszem a tálba, s hozzáteszek 3 bögre vizet, sót, fűszereket

·       Egyéb gabonák:

mindent le kell öblíteni, és annyi vízzel felönteni, amennyivel egyébként is felönteném, ha lábosban főzném. Jöhetnek bele fűszerek is, meg egy kis só. Mivel a barnarizs kivételével a gabonák relative hamar elkészülnek, ezért ezeket ritkábban főzöm rizsfőzőben – 15-20 percet simán eltöltök a konyhában pakolva – de nyilván ezeket is meg lehet benne főzni.

·       Lencsefélék: barnalencse, zöld lencse, hegyi lencse, mungóbab

1 bögre lencsét éjszakára beáztatok a rizsfőző táljába, s félreteszem a bögrét, hogy reggel meglegyen, melyikkel mértem. Reggel leöblítem a lencsét, ráöntök 3 bögre vizet, sózom, fűszerezem. Vöröslencsét és hántolt mungóbabot nem szoktam benne főzni, mert azok villámgyorsan meg(és szét-)főnek, azokat magában sose esszük, csak valamilyen raguban.

·       Babfélék: tarkabab, vörösbab, fehérbab, gyöngybab, lóbab, stb.

Ugyanúgy csinálom, mint a lencsét, de 4 bögre vízzel öntöm fel

·       Csicseriborsó:

Szintén éjszakára áztatom, 4 bögre vízzel öntöm fel, és csak a végén sózom, mikor már majdnem kész van.


+1: Párolás:

              Rendszerint akkor szoktam párolni, mikor amúgyis főzök benne, tehát már fő a rizs/egyebek egy idő óta, s a vége felé a tetejére teszem a párolni való zöldséget a rácson. Szerintem mindegy a brokkolinak, hogy a rizs fölött párolódik-e, vagy sima vízgőzben, sőt, ha valami fűszeres gabonát csinálok, akkor plusz jót tesz a zöldségeknek a fűszeres gőz. Ezzel együtt lehet benne magában is párolni, de ott nem fog automatikusan kikapcsolni, hacsak nem fogy el a víz belőle teljesen, hanem nekem kell figyelni, mikor puhult meg a zöldség.


Persze nem mondom, hogy rizsfőző nélkül nem élet az élet, de aki sokat főz, és/vagy sok hüvelyest eszik, annak praktikus: a hüvelyeseket szárazon venni sokkal olcsóbb, mint konzervben (ráadásul könnyebb hazahurcolni meg tárolni is, és tutira csak az van benne, amit beletettem), és a hosszan fővő dolgokat nem kell felügyelni, csak bedobom a gépbe, és kész.

(És igen, kuktában valószínűleg még praktikusabb, mert hamarabb kész van, az elektromosokat meg időzíteni is lehet, de azoknak elég borsos az áruk, ráadásul gyerekkori rossz élményeim miatt (nagymamámé időről időre lelőtte a szelepet, meg volt, hogy fel is robbant) inkább a csendesebb, nyomás nélkül működő dolgokat részesítem előnyben. De ez már az én egyéni nyomorom :-) )


Jó főzőcskézést!

Comments


bottom of page