Asszem Steiner Kristóftól olvastam anno az 'önfőzó ebéd' kifejezést a sólettel kapcsolatban, ami tökéletesen fedi a valóságot, ezért aztán ősszel, télen kedvenc receptjeim közé tartozik: mindent összedobálok, aztán elintézi magát egyedül. Ezek a jó receptek :-)
Tény viszont, hogy nem mondható gyorsnak (laza 8 órát szoktam sütögetni legalább, és még van áztatási idő is), közben viszont nyugodtan lehet aludni, vagy ha nappal készül vacsorára, akkor mással foglalkozni, kertben matatni, stb.
Eredetileg a sólet füstölt hússal, tojással és gerslivel készül, péntek estétől szombat ebédig sül lassan kemencében, avagy mostanában már inkább a sütőben. Nálunk a füstölt hús és a tojás Pista miatt, a gersli meg énmiattam nem jöhet szóba, úgyhogy előbbi kettőt elegánsan kihagyom, a gerslit meg barnarizzsel helyettesítettem - így is finom lett! Az arányokat megtartottam, a füstös ízt pedig egy jó adag füstölt pirospaprikával csempésztem bele.
Ami az elkészítését illeti, újabban szakácsrobotban csinálom, mert van :-) De megvalósítható egy elektromos (vagy újabb típusú gáz) sütőben, sőt, slow cooker (lassúfőző) is bevethető. A lényeg, hogy jóóóó sokáig kell kb. 95-100 fokon sütögetni, úgy fog finom krémessé összefőni, hogy ne egy babos rizs (vagy rizses bab) legyen a végeredmény némi répával.
A mennyiség tekintetében pedig szerintem négy-hat adag alatt nem érdemes nekifogni: ugyanannyi idő alatt készül el a kevesebb is. Készen eláll 2-3 napig, ha marad, jól fagyasztható - de úgysem fog :-) Mint a tradicionális receptek többségének, ennek sincs egzakt receptje, s ahány ház, annyi féle fűszerezés. Leírom, én hogy szoktam csinálni, de ettől nyugodtan el lehet térni, lehet fűszeresebbre csinálni, több féle babbal, több répával, esetleg fehérrépát (petrezselyemgyökeret), krumplit főzni bele, stb. Az alapja mindenképp a hagyma, bab és a barnarizs: azért barna, hogy ne főjön pampuskává.
Jöjjön tehát a kevéssé egzakt recept:
Hozzávalók:
- személyenként egy nagy marék szárazbab, lehet vegyesen is, vagy sima tarkabab,
- és fél marék rizs.
Ebből lehet jó kis családi/baráti programot csinálni: mindenki markol a saját markával, és beleszórjuk egy közös tálba. Ha van rá idő, szoktam ezzel szórakozni, meg ugye nagyobb ember többet eszik, de a keze is nagyobb valószínűleg, szóval így elég jól be lehet lőni a szükséges mennyiséget.
- személyenként egy kisarasznyi sárgarépa, megintcsak mindenki saját kezével mérve :-)
- 4 adagonként egy nagyobb fej hagyma
- 4 adagonként egy csapott evőkanál füstölt pirospaprika
- víz, só, bors, és egyéb fűszerek ízlés szerint: köménymag, római kömény, babérlevél, fokhagyma...
Előkészület:
A kimért babot előző nap reggel beáztatom.
Elkészítés:
Sütőben: Este fogok egy nagyobb, hőálló, fedéllel rendelkező tálat, ami lehet jénai, öntöttvas lábos (ebből olyan kell, amin semmi sincs műanyagból, mert sütni fogjuk!) vagy agyagtál (utóbbit használat előtt 1-2 órával vízbe kell áztatni).
A hagymát nagyjából karikákra vágom, nem kell apróra, csak azért mégse egészben tegyem bele... Elterítem a tál alján, s megszórom a füstölt paprikával. A babot leszűröm, átöblítem (a profik ázás közben is cserélik rajta a vizet néhányszor), s beleszórom az edénybe. Rászórom a rizst is, hogy kb. egyenletesen legyen, ne egy kupacban. A répát, ha téli, meghámozom, kisarasznyi darabokra vágom (ha még nem tettem volna meg), s ráfektetem a rizses bab tetejére. Az egészet leöntöm annyi vízzel, amennyi 3-4 ujjnyira ellepi, megsózom-borsozom, fűszerezem, ráteszem az edényre a fedelét, s a hideg sütőbe teszem. A sütőt bekapcsolom 100 fokra (nem kell légkeverés, csak sima sütés), s kb. 8-10 órára magára hagyom. Közben nem szabad a tetejét emelgetni, meg a sütőajtót nyitogatni! Kb. 2 óra múlva ránézek, hogy nem főtte-e el nagyon a levét, ha igen, még kipótolom, s óvatosan átkeverem. Ez alatt az idő alatt nagyjából felszívja a szükséges víz bő felét, szóval ha van még rajta kb. 2 ujjnyi, akkor az úgy jó is lesz, lehet menni aludni.
Reggelre kelve kikapcsolom a sütőt, óvatosan alákukkantok a fedélnek, hogy minden rendben van-e (úgy szokott lenni), és hagyom a meleg sütőben - ebédidőre ki is hűl nagyjából ehető hőmérsékletre.
Szakácsrobotban:
A rétegezést ugyanúgy csinálom, mint a sütős verziónál, csak értelemszerűen a robot táljába teszem az alapanyagokat. Felöntöm vízzel, rácsukom a tetejét, és a STEW programot maximális időre (8 óra) állítva megfőzöm.
Ha az élet úgy diktálja, a szakácsrobotot ott merem hagyni egyedül a konyhapulton (a bekapcsolt sütővel azért ezt nem tenném), úgyhogy lehet éjszaka babot áztatni s nap közben főzni - kirándulós napokra is klassz ebéd.
Tálaláskor lehet rá tenni (házi növényi) joghurtot - az eredeti sóleten ez nincs, mert húsos étel, de szerintem finom hozzá. És persze friss kenyér is dukál mellé!
Comments