top of page
Szerző képeJenei Szilvia

Medvehagymás focaccia - Andrási Nóri és a FOOBY fúziója (gluténmentes, vegán, lisztkeverék nélkül)

Frissítve: 2023. febr. 22.

Egyik este (egészen pontosan március 27-én) a zuhany alatt eszembe jutott, hogy úgy ennék egy kis focacciat! Ami jelen állapotok szerint egyben azt is jelenti, hogy focacciat kéne sütni - glutén, tej és tojás nélkül... Kicsit még forgattam az eszemben a dolgot elalvás előtt, aztán felkerült a 'majd egyszer ki kéne kísérletezni valamit ebből'-listára.


Másnap reggel el kellett mennem vásárolni, s bár már megvolt a listám, gondoltam, nem lenne rossz megnézni, mégis mi kell a nyuszikajagépes majonézhez: tuti van-e itthon minden, vagy last minute kell majd rohangálni, ami itt nem annyira megvalósítható. Megnyitom a mindenmentes.hu-t, s mi az első dolog, ami szembe jön? Természetesen egy kenyérlángos recept!!! amit Nóri aznap reggel osztott meg - még hírlevél se jött róla, meg facebook poszt se, meg semmi :-) Nyilván több se kellett, fogtam, átalakítottam a receptet a saját kamrám tartalmára, hozzácsaptam egy FOOBY medvehagymás focaccia-receptet, s íme a végeredmény! (OK, mindezek előtt még elmentem bevásárolni.)



Az eredeti recept vöröslencsés, teljesértékű, kovászos... Biztos nagyon finom, meg tuti egészséges is, de a kovászolást egyelőre meghagyom a nálam elhivatottabbaknak, vöröslencse lisztet meg még azóta se vettem (de tervezem!), szóval felbuzdulva a csicserlisztes kenyér sikerén, fogtam, s jól kicseréltem csicserilisztre. Mivel minden körülmények között focacciat akartam, lehetőleg medvehagymásat, ezért a teljesértékűség ugrott (olívaolaj, só), viszont irtó finom lett, s relatíve gyorsan kész is volt.

Az első felbuzdulás után még megsütöttem kétszer: mégegyszer medvehagymásan, egyszer pedig fokhagymás-rozmaringosan, hogy tutira jó legyen a recept, ne csak a kezdők szerencséje, úgyhogy bátran állíthatom, hogy ez igazi focaccia!


Kb. A4-es méretű, kisebb sütőtepsiben sütöttem, mert frissen az igazi, és most épp ketten ettük csak, de ha többen vagytok, nyugodtan lehet duplázni a receptet. (Nóri eredeti receptje is ennek a duplája.)

Hozzávalók:

a tésztához:

- 75 g kölesliszt

- 75 g hajdinaliszt

- 75 g csicseriliszt

- 10 g útifűmaghéj

- 1 csapott tk instant élesztő

- 1 tk só

- 1 tk cukor (az élesztőnek)

- 300 ml víz

a medvehagymás feltéthez:

- kis csokor medvehagyma összevagdosva

- 2 ek olívaolaj

- durva szemű só


Elkészítés:

Először a tésztát csinálom meg: összekeverem a száraz alapanyagokat jó alaposan, hogy ne legyenek benne csomók, és minden klasszul elkeveredjen: lisztek, útifűmaghéj, élesztó, só, cukor. Hozzáöntöm a vizet, s jól elkeverem, ilyenkor még tök folyékony, de nem baj, majd összeáll. Pár percig hagyom állni; azalatt el lehet pakolni, meg tepsit sütőpapírral bélelni, ilyesmik... aztán egy kanállal egy kisebb, sütőpapírral bélelt tepsibe egyengetem. Elég folyékony lesz a tészta, szóval kézzel gyurmázni nemigen lehet, de nem baj, ettől lesz finom, puha a végeredmény. Ha sikerült nagyjából ellapogatni (olyan lesz, mintha a sütőpapírt bekentem volna fél centi vastagon tésztával :-)), mehet valami langyos helyre kelni kb. 1 órára.

Míg keleget, összevagdosom a medvehagymát, s elkeverem az olívaolajjal.

Ha megkelt a tészta (úgy fog kinézni, mint egy babapaplan), bekenem az olívaolajos-medvehagymás trutyival, az ujjammal egymástól kb. 5 centi távolságra lukakat lyuggatok bele, megszórom durva szemű sóval, s beteszem a hideg (!) sütőbe. A sütő aljába kis lábosban vizet teszek, bekapcsolom 190 C légkeverésre, s a hőmérséklet elérésétől számítva 25 perc alatt készre sütöm.


Ha nem medvehagymásat szeretnék csinálni, akkor csak simán megkenem olívaolajjal (nem kell azért túl vastagon), megszórom fűszerekkel, sóval, lyukakat nyomkodok bele az ujjammal, s megsütöm.



Mi a felét krémleves mellé ettük ebédre, a maradékot meg vacsira, bár nem sok maradt...

Azt nem tudom, meddig áll el, mert egyelőre nem volt érkezésem kipróbálni :-)


Jó étvágyat hozzá!

Comments


bottom of page