Ez is egy régebbi recept - egészen pontosan tavaly nyári -, s azok sorát bővíti, amit tovább tart megírni (illetve megenni), mint megfőzni. :-) Hirtelen felindulásból alkottam meg, s olyan jól sikerült, hogy azóta felkerült a nyári repertoárra. Ideális esetben a saját zöldbabunkból főzöm, ami zöldhüvelyű, de idén a dögmeleg szárazsággal kombinálva enyhén szólva nem tett jót szegénynek, úgyhogy ez most piacos - ott viszont valamilyen oknál fogva csak sárgát kapni... De majd hátha jövőre!
A főzelékek hüvelyesekkel történő sűrítésének ötletével egyébként a Glutén nélkül című könyvben találkoztam (itt írtam róla bővebben), ahol meg is jegyeztem, hogy ez az ötlet továbbgondolásra érdemes: a könyvben szereplő kelkáposzta-vöröslencse kombinációt azóta továbbfejlesztettem sárgarépa-sárgaborsó, paradicsomos káposzta-vöröslencse és zöldbab-mungóbab főzelékekké.
A dolog több szempontból is praktikus: ha nincs rántás, nem kell liszt, nincs külön főzőcske s nem fenyeget a rántás leégése avagy összecsomósodása se. Igazi bolondbiztos recept: mindent összefőzök, a végén belelengetem kicsit a botmixert (szofisztikáltabbak, valamint botmixerrel nem rendelkezők pár kanál főzeléket kivehetnek, s miután külön összeturmixolták, visszatehetik, s összeforralhatják), és kész is!
Az egész kulcsa a szétfővésre hajlamos hüvelyes és a szétfővésre nem hajlamos zöldség párosítása: az egyiknek nagyjából egyben kéne maradnia azalatt, míg a másik szétfő. Így aztán sűrítésre adta magát a vöröslencse, a sárgaborsó és a hántolt mungóbab: mind hajlamos pampuskává főni, ami jelen esetben kifejezetten kívánatos :-)
Jöjjön tehát a faék egyszerűségű recept, ezúttal zöldbabból, mert annak van szezonja:
Hozzávalók 2-3 adaghoz (éhség és étvágy függvényében):
- 500 g friss zöldbab pucolva, összevagdosva, vagy ugyanennyi fagyasztott. Konzerv sajna nem jó, mert szétfő, mire a hántolt mungóbab megfőne, úgyhogy abból inkább egy fokhagymás-fehérboros-fenyőmagos verziót (vagy klasszik főzeléket, levest) javaslok készíteni
- 100 g hántolt (!) mungóbab. Azért hántolt, hogy szétfőjön, és besűrítse a főzeléket.
- 2-3 gerezd fokhagyma
- 1 szál tárkony
- pár kanál frissen facsart citromlé, menzafőzelék-kedvelőknek lehet ecet is
- só, bors
- tálaláshoz (házi, növényi, natúr) joghurt - ez opcionális, de finomabb vele, s még jobban is néz ki :-)
Elkészítés:
A babot megmosom, s beteszem egy lábosba annyi vízzel, amennyi épp ellepi. A fokhagymát össze lehet nyomni, vagy lereszelni, de én szeretem egészben, szóval nálam marad így - ízlés kérdése. A tárkonyról letépkedem a leveleket; ezt is össze lehet vagdosni, ha valaki szeretné, vagy ha nem szeretnénk a kész főzelékben tárkonnyal találkozni, akkor lehet egészben hagyni az ágat, s a végén, botmixelés előtt kihorgászni. Ezt is beleteszem a fazékba.
Közékeverem a hántolt mungóbabot, sózom, borsozom, s kb. fél óra alatt készre főzöm.
Mikor már minden megpuhult, s a mungóbab atomjaira hullott, kicsit belelengetem a botmixert, átkeverem, felforralom, s kész!
(Ha fagyasztott babot használok, akkor először felforralom a vizet a fűszerekkel, hántolt mungóval, s abba teszem bele a még fagyos babot. Az gyárilag elő van blansírozva, úgyhogy hamarabb megfő.)
Tálalás előtt frissen facsart citromlével (vagy egy kis ecettel) ízesítem, s lehet hozzá tenni joghurtot is.
Mi most maradék rántott zellerrel ettük, de persze bármilyen főzelkéfeltét jó hozzá.
Jó étvágyat!
Comments